Hamilelikte Kasık Ağrısı Nedenleri ve Çözümleri

hamilelikte-kasik-agrisi

Önemli Uyarı: 

Lütfen unutmayın ki bu içerik kesinlikle tıbbi bir içerik değildir. Hamilelikle ilgili kararlar alırken, doktorunuzun önerilerine tamamen uymak önemlidir. Hamilelik döneminde alınan kararların kritik öneme sahip olduğunu ve bu kararlarda sorumluluğun size ait olduğunu hatırlatmak isteriz. Sağlıklı bir hamilelik süreci için doktorunuzun yönlendirmelerine güvenmek ve ona danışmak her zaman en doğrusudur.Hamilelikte kasık ağrısı, anne adayların sıkça karşılaştıkları ve hayli endişelendikleri durumların başında yer almaktadır. Bu sorun kimi zaman tamamen beklenen bir etki olsa da bazı durumlarda ciddi sorunların işaretçisi olabilir. Gebelikte kasık ağrısına sıkça yol açan durumların ise kısaca şu şekilde açıklanması mümkündür:

 

 • Bebeğin Büyümesi: Bebeğin büyümeye başlaması, anne adayının vücudunda çeşitli değişimlerin yaşanmasına neden olmaktadır. Bu değişimler sonucunda ise kasıklar başta olmak üzere bel, bacaklar ve vücudun diğer bölgelerinde duyulan ağrı hissi artış göstermektedir.
 • Rahmin Büyümesi: Bebeğin büyümeye başlaması ile rahim de giderek daha fazla genişlemeye başlamaktadır. Bunun için bölgedeki kan akışının artması gerekmektedir. Aynı zamanda rahim büyüdükçe çevresinde bulunan organ ve kaslara da baskı uygulamaktadır. Tüm bunların sonucunda ise kasıklarda ağrı hissinin oluşması tamamen beklenen bir durum olarak kabul edilmektedir.
 • Hormonal Değişimlerin Yaşanması: Gebelik süreci boyunca anne adaylarının hormon düzeyleri sürekli olarak değişim göstermektedir. Bu durum sonucunda ise kasık ağrılarının yaşanması tamamen normal karşılanmaktadır.
 • Sindirim Problemlerinin Oluşması: Düzensiz beslenme, yetersiz su içilmesi ve benzeri durumlar karşısında sindirim problemlerinin ortaya çıkması kaçınılmaz olmaktadır. Özellikle gebelik döneminde sıkça görülen gaz oluşumu ve kabızlık gibi sorunlar, kasıklarda ağrıya neden olabilmektedir.
 • Yuvarlak Bağ Ağrıları: Rahmin bulunması gereken konumda kalmasını sağlayan bağ dokusu, yuvarlak bağ olarak adlandırılmaktadır. Bebeğin ve rahmin büyümeye başlaması sonucunda bu bağlar giderek daha gergin hale gelmektedir. Bu durum sonucunda oluşan ağrı hissi, kasıklara yansımaktadır.
 • Dış Gebelik Oluşması: Dış gebelik, normal gebelik ile aynı belirtileri gösteren bir durumdur. Bu durum karşısında anne adayının gebelik hormonları artış göstermektedir. Bu nedenle gebelik testleri pozitif sonuç vermektedir. Ancak ultrason kontrolleri sırasında rahimde bir kese oluşmadığı görülmektedir. Çünkü döllenme, rahim yerine tüpte gelişmektedir. Dış gebelik oluşması halinde anne adayının yaşadığı şiddetli kasık ağrısı şikayeti, ayırt edici tanı olarak kabul edilmektedir.
 • Abortus: Halk dilinde yaygın olarak düşük yapmak olarak bilinen bu durum, gebeliğin erken dönemlerde ve beklenmeyen bir şekilde sonlanması haline verilen addır. En yaygın belirtileri ise şiddetli kasık ağrıları ve vajinal kanamanın görülmesidir. Bazı durumlarda ise yüksek ateş, mide bulantısı ve halsizlik gibi şikayetlere yol açabilmektedir.
 • İdrar Yolu Enfeksiyonlarının Görülmesi: İdrar yolu enfeksiyonları, gebelikte yaygın şekilde görülen sağlık sorunlarının başında yer almaktadır. Enfeksiyonun şiddeti ve yaygınlık durumuna bağlı olarak kasıklarda ağrı görülebilmektedir. Aynı zamanda idrara çıkmakta zorluk, mesanenin tam olarak boşaltılamadığı hissi ve ağrılı son damla gibi şikayetler yaşanması durumunda vakit kaybetmeden bir uzmana danışılması gerekmektedir. Bu sayede enfeksiyonun daha fazla yayılmasını önlemek mümkün hale gelmektedir.
 • Preeklampsi Gelişmesi: Halk arasında gebelik zehirlenmesi olarak da bilinen preeklampsi, idrarda bulunan protein düzeylerinin artış göstermesine ve hipertansiyon sorununa neden olmaktadır. Yaygın olarak gebeliğin 20. haftasından sonra ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda kasık ağrısının yanı sıra ayaklar ve ellerde ödem oluşması ile ayırt edilmektedir. Preeklampsi, hem bebeğin hem de anne adayının sağlığını ciddi şekilde tehdit eden bir sağlık sorunu olduğu için mutlaka tıbbi yardım alınması gerekmektedir.

 

Hamilelikte kasık ağrısı sorunu; safra kesesinde taş oluşumunun görülmesi, anne adaylarının ilk kez gebelik yaşıyor olması ve doğum sancılarının başlamış olması gibi durumlar nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle uzman bir doktor tarafından muayene yapılması gerekmektedir.

 

Hamilelikte Kasık Ağrısı Çözümleri

 

Gebelik döneminde hissedilen kasık ağrısı sorununu hafifletmek için uygulanabilecek bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerin ise kısaca şu şekilde sıralanması mümkündür:

 • Yeterli su tüketiminin sağlanması,
 • Kısa yürüyüşlerin yapılması,
 • Oturma pozisyonunun konforlu hale getirilmesi için yastıklardan yardım alınması,
 • Yeterli uyumaya dikkat edilmesi,
 • Klima ve benzeri yapay soğutma sistemlerine doğrudan maruz kalınmaması,
 • Karın bölgesine baskı uygulayacak kadar sıkı olan çamaşır ve kıyafetlerin giyilmemesi,
 • Yeterince dinlenmek için ihtiyaç duyuldukça uzanılması,
 • Mümkün oldukça çorapsız gezilmemesidir.

 

Gebelikte kasık ağrısı sorununu gidermek için ağrı kesici kullanılması, bitki çayı içilmesi ya da sıcak kompres yapılması gibi uygulamalar çeşitli sorunlara neden olabilmektedir. Bu nedenle herhangi bir müdahalede bulunmadan öncesinde mutlaka doktorunuza danışın. Bu sayede en sağlıklı teşhis ve tedavi seçeneklerinden yararlanmak mümkün olacaktır.

 

Ciddi bir problem olabileceğini düşünerek doktorunuza başvurunuz! Bu içerik tıbbi bir içerik değildir. Doktor önerilerinin yerini tutmayacaktır.

Etiketler: anne
Nisan 19, 2023
Listeye dön